O emekliler ikramiye alamayacak ‘Bayram öncesi büyük şok’

Milyonlarca emeklinin maaş zammı geçtiğimiz ay belli oldu. Yüzde 49,25 zamla birlikte en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye çıktı.

Emeklilerin zam farkı ise 7 Şubat itibariyle hesaplarına yattı. Maaş zamlarının belli olmasının ardından milyonlarca emekli bayram ikramiyelerine gözünü çevirmişti.

Emekliye geçen yıl verilen 2 bin TL bayram ikramiyesi yapılan yüzde 50 zam ile birlikte 3 bin TL’ye çıkarılmıştı. Bayram ikramiyeleri için ödeme tarihleri belli olurken bazı emeklilerin ikramiye alamayacağı öğrenildi.

İKRAMİYE TARİHLERİ BELLİ OLDU

Bayram ikramiyelerinden ilki Ramazan Bayramı öncesi 2-5 Nisan arasında hesaplara yatacak.

İkinci ikramiyeler ise Kurban Bayramı öncesinde 10-15 Haziran tarihleri arasında ödenecek.

İKRAMİYEDEN YARARLANMAK İÇİN O DETAYA DİKKAT

Gündemde zam formülleri yer alırken ikramiyeyi hangi emeklilerin alacağı da belli oldu. Emeklilerin bayram ikramiyesinden yararlanması için o detaylara dikkat etmesi gerekiyor.

Ramazan Bayramı ikramiyesini 1 Nisan itibariyle maaş almaya hak kazanmış ya da kazanacak tüm emekliler alacak.

Bu durumda EYT’liler ya da diğer sigortalılar 31 Mart gününe kadar emeklilik için başvuru yaptıkları takdirde işlemleri bitmese bile Ramazan bayramı ikramiyesini alabilecekler.

Yılın ikinci ikramiyesi olan Kurban Bayramı ödemeleri içinde 31 Mart’a kadar emeklilik için başvurmuş EYT’liler ve sigortalılar işlemleri bitmemiş olsa bile hem Ramazan bayramı hem de Kurban bayramı ikramiyesi haklarından yararlanabilecek.

Ancak Nisan ve Mayıs aylarının sonuna kadar başvuran EYT’liler ve sigortalılar ise sadece Kurban bayramı ikramiyesinden yararlanabilecek.

Böylece 31 Mart’tan sonra başvuru yapan emekliler sadece bir bayram ikramiyesi alacak.

Tüm emekliler bayram ikramiyesinden zamlı şekilde alabilecekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x